sklepzkamerkami
Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Poleć nas innym
Funkcyjne sterowniki PLC – elastyczne sterowanie systemami automatyki
(2018-10-10)

Dzięki nowoczesnym systemom automatyki wykorzystującym sterowniki programowalne – PLC można osiągnąć jeszcze większą funkcjonalność.

Systemy automatyki posiadają szerokie zastosowanie w różnych urządzeniach, maszynach i w obiektach. Wspierają automatyzację procesów, powalając na uzyskanie jeszcze większej efektywności, wydajności i bezpieczeństwa pracy. W tym celu wykorzystuje się komponenty takie jak sterownik programowalny, czyli sterownik PLC.

sterownik_modulowy_sbc_pcd3-m3160-600x600.png

 

 
Sterowniki PLC – programowalne sterowniki logiczne


Sterownik PLC (od ang. programmable logic controller) jest uniwersalnym urządzeniem wyposażonym w mikroprocesor, które może być wykorzystane do sterowania różnymi urządzeniami oraz maszynami, także wykorzystywanymi w obiektach w ramach systemów inteligentnego budynku.

Programowalne sterowniki logiczne – sterowniki PLC dopasowywane są do określonych obiektów przez wprowadzenie do ich pamięci konkretnych algorytmów. Algorytmy te są tworzone w języku programowania wykorzystywanym przez dany sterownik. Mogą być one również modyfikowane zależnie od indywidualnych potrzeb.

Sterowniki programowalne stanowią rozwinięcie technologii sterowników dedykowanych. Regulatory te, chociaż łatwe w obsłudze, nie posiadają szerokiego zestawy funkcji, w związku z tym nie można prowadzić wtedy modernizacji układów sterujących.

W związku z tym w tych obiektach, w których ważna jest możliwość zmiany funkcji systemów automatyki, stosuje się urządzenie takie jak sterownik programowalny. Wtedy możliwe jest wprowadzenie zmian w jego algorytmie zależnie od wymogów środowiska i użytkownika.

Głównym minusem sterowników PLC jest jednak konieczność posiadania wiedzy w zakresie programowania, aby stworzyć odpowiedni algorytm. W związku z tym stosowanie takich sterowników wymusza korzystanie z pomocy wykwalifikowanych inżynierów.

 
Sterowniki funkcyjne – łatwiejsze w obsłudze od standardowych sterowników PLC

W odpowiedzi na trudności w obsłudze standardowych sterowników PLC opracowano ich nowy rodzaj – sterownik programowalny funkcyjny. Sterownik tego rodzaju od strony technicznej jest standardowym sterownikiem PLC, ale od strony programowej stosuje łatwe w obsłudze aplikacje, które nie wymagają posiadania wiedzy programistycznej.

W związku z tym sterowniki funkcyjne łączą w sobie elastyczność standardowych sterowników PLC wraz z prostotą obsługi.

Funkcyjne sterowniki PLC są swobodnie programowalne. Wtedy, gdy pojawi się taka potrzeba, można również dokonać modyfikacji albo rozbudować program obsługi sterownika i dostosować go do konkretnych potrzeb środowiska czy użytkownika.

Sterownik programowalny może być również obsługiwany z wykorzystaniem aplikacji webowych, które umożliwiają wizualizację webową – wtedy podgląd parametrów jego pracy oraz zmiana jego funkcji możliwe są z użyciem zwykłej przeglądarki internetowej.

 
Sterowniki funkcyjne Saia PCD – optymalna funkcjonalność dla większości rodzajów instalacji


Jednym z najczęściej używanych sterowników programowalnych jest sterownik Saia PCD produkowany przez szwajcarską firmę Saia Burgess Controls. Sterowniki te używane są w większości typów instalacji, ponieważ wyróżniają się dużą elastycznością przez swoją rozbudowaną funkcjonalność. Wyróżniają się również długim cyklem życia ze względu na swoją przemysłową jakość.

Sterowniki Saia PCD posiadają wydajne jednostki bazowe z 32-bitowymi mikroprocesorami Motorola, a także wykorzystują najpopularniejsze standardy komunikacyjne, dlatego mogą być używane w praktycznie każdym systemie automatyki.

Dostęp do sterowników jest bardzo prosty ze względu na ich otwartość komunikacyjną poprzez narzędzia oferowane w pakiecie oprogramowania PG5 Controls, które wspierającą również funkcję Automation Servera. Sterownik programowalny Saia PCD może być zatem obsługiwany on-line z wykorzystaniem web-serwera oraz wizualizacji webowej.

Więcej informacji dotyczących sterowników programowalnych Saia PCD od Saia Burgess Controls można znaleźć na stronie internetowej ich dystrybutora – firmy Sabur.