sklepzkamerkami
Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Poleć nas innym
Trzeci pod względem najczęstszych zatruć - czad
(2017-01-10)

Rok w rok dochodzi do wielu zdarzeń, zatruć, a nawet zgonów spowodowanych ulatniającym się z urządzeń grzewczych tlenkiem węgla. Fakt iż jest on niewykrywalny żadnym z ludzkich zmysłów czyni go bardzo niebezpiecznym. Wiążący się ok. 270 razy chętniej z hemoglobiną niż tlen, czad dokonuje ogromnych spustoszeń w organizmie w bardzo krótkim czasie. Długa ekspozycja na działanie nawet niewielkiego stężenia stanowi spore zagrożenie.

Jakie objawy mogą wskazywać na zatrucie?
Zaczyna się niewinnie - ból głowy, nudności, zawroty głowy, jednak lepiej nie bagatelizować takich dolegliwości. Śmierć może nastąpić bardzo szybko, już przy stężeniu karboksyheboglobiny (HbCO) rzędu 60-70 %, a wraz z jego wzrostem zgon następuje szybciej.

tabela1_trzecipodwzgledem1.jpg


Określenie poziomu karboksyheboglobiny we krwi jest możliwe wyłącznie przy użyciu metod laboratoryjnych, dlatego też objawy zatrucia tlenkiem węgla określa się w zależności od poziomu stężenia objętościowego gazu w powietrzu (ppm- ilość cząsteczek CO w 1 milionie cząsteczek powietrza).

tabela2_trzecipodwzgledem1.jpg


Kto jest w największym niebezpieczeństwie?

    Wszyscy mieszkańcy domów, w których użytkowane są kotły, piece, gazowe podgrzewacze wody czy kominki, a także mieszkań w blokach bądź kamienicach, w których występują wspólne piony wentylacyjne są narażeni na zatrucie tlenkiem węgla.

Istnieją grupy ludzi, na które czad oddziaływuje szybciej i intensywniej, a są to:

  -  dzieci znajdujące się w łonie matki – otóż niższe ciśnienie cząstkowe krwi płodu powoduje, że w takim organizmie tlenu zabraknie szybciej,
  -  noworodki i niemowlęta - oprócz hemoglobiny w ich organizmach występuje również hemoglobina płodowa, która wiąże tlenek węgla jeszcze dwukrotnie szybciej niż zwykła;
  -  dzieci,
  -  kobiety ciężarne,
  -  osoby w podeszłym wieku,
  -  osoby z chorobami serca oraz chorobami/ niewydolnością układu oddechowego

 Ponadto cięższym zatruciom czadem ulegają osoby wykonujące prace fizyczne, gdyż zwiększona częstotliwość oraz głębokość oddechów przyczynia się do szybszego pochłaniania trujących dawek.W przypadku dorosłych w sile wieku najbardziej zagrożeni są nałogowi palacze. Oni dobrowolnie podtruwają się tlenkiem węgla powstającym podczas spalania tytoniu sprawiając, że na starcie stężenie karboksyhemoglobiny w ich krwi wynosi nawet do 10 %.

       Warto być świadomym kto jest bardziej narażony i czy przypadkiem nie znajdujemy się w grupie zwiększonego ryzyka.

reklama-czad2.jpg